1-1/4" Premium Series Ape Hanger Handlebar - 16" - TBW - Chrome
Features
- Revolutionary Premium Series FATBARS are lighter and stronger with less vibration and improved moment of inertia
- Beautiful mandrel bends that are fully round, not the usual flattened non-mandrel bends
- Stronger DOM center tube
- Aluminum end tubes help lower vibrations
- The moment of inertia is greatly improved because of the unique lightweight aluminum end tubes, allowing for easier and quicker steering
- Bars are opened up and have an ergonomic wrist angle that lets you ride longer and more comfortably
- CNC and hand-blended wiring holes and paths designed to smoothly run internal wires
- Accept stock handlebar clamps, risers and controls
- Clamping area has 3-1/2” on-center knurling
- Made in the USA
Specs
| Center Width | 10" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Features | Internal Wiring |
| Pullback/Sweep | 10" |
| Rise | 16" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Controls Diameter | 1" |
| Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Width | 36-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Width 36-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel