'99 model engines using key way camshafts/sprockets require a new spline style rear cam sprocket (sold separately).
Features
- Carburetor and or throttle body work required along with a performance exhaust and intake system
- Maintains low end performance with eye-blurring mid and top end power
- High-performance valve springs, pushrods and lifters required
- 2500-6900+ RPM power range
- Overlap: 39
- Made in the USA
Specs
| Intake Lift at TDC | 0.188" |
| Application | Exhaust |
| Exhaust Open | 60° |
| Model | Reaper |
| Exhaust Duration | 263° |
| Intake Lobe Centerline | 109° |
| Grind | 630 Series |
| Product Name | Camshaft |
| Units | Pair |
| Exhaust Lift at TDC | 0.171" |
| Exhaust Lift | 0.630" |
| Exhaust Lobe Centerline | 112.5" |
| Intake Close | 58° |
| Type | Chain |
| Exhaust Close | 19° |
| Intake Duration | 258° |
| Intake Lift | 0.630" |
| Intake Open | 20° |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Chain