Vintage Style Seat - Wide - Smooth - Black - Dyna
Features
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
Specs
| Overall Seat Length | 29" |
| Type | Vintage |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl Coated Fabric |
| Rear Seat Length | 13" |
| Product Name | Seat |
| Decoration | Smooth |
| Features | Naugahyde® Seat Cover |
| Rear Seat Width | 12-1/2" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 15" |
Product Videos
Custom Field
Type Vintage
Base Color Black