Battery - YTX20L-BS
Features
- Completely sealed black case can be mounted in almost any position
- Advanced technology allows very high power discharge
- Accept a high rate of recharge without damage to the battery
- Can be recharged over 90% in less than one hour on a regulated charger
- Battery must be charged in the same manner as any lead acid battery
- When not in service, battery should be charged once a month
Specs
| Riding Style | Street |
| Height | 6-1/8" |
| Negative Terminal Location | Left |
| Units | Each |
| Length | 6-7/8" |
| Product Name | Battery |
| Weight | 13.9 lb |
| Width | 3-7/16" |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| CCA/Ampere | 270 A |
| Positive Terminal Location | Right |
Product Videos
Custom Field
Width 3-7/16"