For required Tanklock hardware see pages 147-153 of the '22 Street catalog.
Features
- Highly durable 1200D polyester construction with thermoformed back for rigidity
- 1680D PU coating to resist cuts and tears
- UV resistant functionality baked in
- Monokey rack compatible
- Waterproof internal dry bags with roll top closure system to help keep contents dry at all times
- Adjustable upper and lower compression straps keep bags close to the bike
- Side rails to mount additional compartments
- Side eyelets for liquid drainage
- Removable inner reinforcement that stiffens the bottom of the bags
- Ergonomic carry handle
- Reflective printing for increased visibility
- 25 liter capacity per side
Specs
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Saddlebag |
| Units | Pair |
| Width | 8-1/4" |
| Height | 15-3/4" |
| Base Color | Black |
| Closure | Roll Top |
| Length | 15-3/4" |
| Volume | 25 liter |
| Riding Style | Street |
| Material | 1200D Polyester |
Product Videos
Custom Field
Width 8-1/4"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material 1200D Polyester