Does not accept backrest.
Features
- Refined split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support to reduce tailbone/back pressure for maximum long-range comfort
- Seat features a combination of progressive density foam and SaddleGel™ inserts for superior driver and passenger comfort
- Pillowed soft upholstery cover backed by a compliant foam layer under the cover to provide incredible comfort and style
- Classic styled button-tufted cover
- Made in the U.S.A.
- Lumbar 5"
Specs
| Features | without Backrest |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Driver Seat Width | 15" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Overall Seat Length | 30" |
| Units | Each |
| Model | Roadsofa™ |
| Rear Seat Width | 13" |
| Type | One-Piece |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Pillow Top |
| Product Name | Seat |
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black