Piston Kit - Flat-Top - For 124" Big Bore Cylinder Kit - 107" M8
Features
- Top-quality custom-forged piston kits manufactured with high-strength aluminum alloy
- Include pistons with skirt coating, rings, chrome piston pins, and retainer clips
- High-tech manufacturing ensures greater operating strength and lower expansion at high temperatures
- High-tension compression rings with 3.000 mm oil scrapper rails
- Offset pin design for smoother operation
- Replacement ring sets sold as a set for one piston
- Made in the USA
- Intended for use with Revolution cylinder kits only.
- Not recommended for use with cast-iron/ductile-sleeved cylinders.
Specs
| Displacement | 124" |
| Stroke Length | 4.375" |
| Units | Kit |
| Piston Head Shape | Flat Top |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Type | Big Bore |
| Bore Size | 4.250" |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Big Bore