AGM Battery - YIX30L
Features
- Pack more power, discharge less in storage and have a longer life than conventional batteries
- Spill-proof design and construction have passed vibration and pressure differential spill-proof tests
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
- Should be charged once a month when not in service.
Specs
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 152,4 mm (6") |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Weight | 8.6 lb |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Units | Kit |
| Width | 86,4 mm (3-3/8") |
| Battery Capacity | 11.2 Ah |
| CCA/Ampere | 450 A |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Height | 4-5/16" |
| Product Name | Battery |
| Riding Style | Street |
| Volts | 12 V |
| Acid | Factory Activated |
Product Videos
Custom Field
Width 86,4 mm (3-3/8")
Type AGM Maintenance Free