AGM Battery - CTX20HL
Features
- Pack more power, discharge less in storage and have a longer life than conventional batteries
- Spill-proof design and construction have passed vibration and pressure differential spill-proof tests
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
- Should be charged once a month when not in service.
Specs
| Product Name | Battery |
| Width | 3-7/16" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Type | AGM Maintenance Free |
| CCA/Ampere | 320 A |
| Negative Terminal Location | Left Post |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | Street |
| Acid | Factory Activated |
| Height | 154 mm (6-1/16") |
| Units | Each |
| Weight | 6,32 kg (13,9 lb) |
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Length | 6-7/8" |
| Volts | 12 V |
Product Videos
Custom Field
Width 3-7/16"
Type AGM Maintenance Free