AGM Battery - YTX24HL-BS
Features
- Parts Unlimited is proud to offer a premium-quality, maintenance-free battery at a great low price
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
- Holds charge three times longer than conventional batteries
- High performance active material with anti-sulfation additive
- High capacity and cranking performance
Specs
| Product Name | Battery |
| Positive Terminal Location | Right Post |
| Riding Style | UTV |
| Width | 3-3/8" |
| Units | Kit |
| Color/Finish | Black |
| Length | 8-1/8" |
| CCA/Ampere | 350 A |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 21 Ah |
| Height | 6-5/16" |
| Weight | 14.4 lb |
Product Videos
Custom Field
Width 3-3/8"
Type AGM Maintenance Free
Color/Finish Black