Piston Kit - Domed - For 113" Big Bore Cylinder Kit - Twin Cam
Features
- Top-quality custom-forged piston kits manufactured with high-strength aluminum alloy
- Include pistons with skirt coating, rings, chrome piston pins, and retainer clips
- High-tech manufacturing ensures greater operating strength and lower expansion at high temperatures
- High-tension compression rings with 3.000 mm oil scrapper rails
- Offset pin design for smoother operation
- Replacement ring sets sold as a set for one piston
- Made in the USA
- Intended for use with Revolution cylinder kits only.
- Not recommended for use with cast-iron/ductile-sleeved cylinders.
Specs
| Bore Size | 4.060" |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Type | Big Bore |
| Stroke Length | 4.375" |
| Units | Kit |
| Displacement | 113" |
| Piston Head Shape | Domed |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Big Bore