Piston Kit - Dished - For 117" Monster Big Bore Cylinder Kit - Twin Cam
Features
- Top-quality custom-forged piston kits manufactured with high-strength aluminum alloy
- Include pistons with skirt coating, rings, chrome piston pins, and retainer clips
- High-tech manufacturing ensures greater operating strength and lower expansion at high temperatures
- High-tension compression rings with 3.000 mm oil scrapper rails
- Offset pin design for smoother operation
- Replacement ring sets sold as a set for one piston
- Made in the USA
- Intended for use with Revolution cylinder kits only.
- Not recommended for use with cast-iron/ductile-sleeved cylinders.
Specs
| Type | Monster Big Bore |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Riding Style | Street |
| Bore Size | 4.125" |
| Piston Head Shape | Dished |
| Displacement | 117" |
| Stroke Length | 4.375" |
| Product Name | Piston Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Monster Big Bore