Handlebar Bag Plus - Orange
Features
- Handlebar Bag Plus is slightly larger than the original handlebar bag and features a microfiber pocket to protect glasses
- 1050D nylon fabric
- High vis orange interior
- 9" x 5" x 4" of storage
- YKK zippers
- Works great on handlebars, risers, and sissy bars
- Lateral and horizontal webbing for easy universal attachment
- Front pocket lined with microfiber, specifically designed for glasses
- Four 3/4" x 6-1/2" nylon straps for attaching
- Four interior pockets
Specs
| Units | Each |
| Inner Lining | Micro-Fiber |
| Color/Finish | Orange |
| Length | 9" |
| Product Name | Handlebar Bag |
| Base Color | Orange |
| Closure | Hook and Loop |
| Height | 5" |
| Width | 4" |
| Mounting Position | Handlebar |
| Features | Universal Fitment |
| Material | 1050D Nylon |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 4"
Mounting Position Handlebar
Base Color Orange
Color/Finish Orange
Material 1050D Nylon