Tire - M2 Evil - Front - 27x9R12 - 8 Ply
Features
- The strong shoulder and sidewall tread add protection and traction in sand, dirt and rocks
- Smooth ride with a special long-lasting natural rubber compound for superior tread life
- Offers lighter weight, superior handling and exceptional ride performance
- Truck-like non-directional tread pattern provides smooth ride
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Mounting Position | Front |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Rim Diameter | 12" |
| Width | 9" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Tire Diameter | 27" |
| Tread Pattern/Model | M2 Evil |
| Type | Tubeless |
| Tire Size | 27x9R12 |
| Units | Each |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Load/Speed-Index | 55J |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility |
| Tread Depth | 25/32" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 9"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Load/Speed-Index 55J
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless