Tire - K284 Front Max - 21x7-10 - 2 Ply
Features
- The first front rib tire designed exclusively for front ATV use
- Each knob is reinforced for superior tracking and cornering
- Provides cornering stability in any terrain
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 7" |
| Tread Depth | 31/64" |
| Tread Pattern/Model | K284 Front Max |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 5.5" |
| Compound | Medium |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 21" |
| Mounting Position | Front |
| Load/Speed-Index | 25F |
| Style | General Purpose |
| Tire Size | 21x7-10 |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 7"
Tires: Rim Diameter 10"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 25F
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless