Tire - Bighorn 2.0 - Rear - 24x10R11 - 6 Ply
Features
- Non-directional pattern provides predictable cornering and claws up roots and rocks, creating optimum climbing confidence
- Radial construction provides better shock absorption, allowing for a smoother ride
- Lightweight version of the legendary Bighorn with a slimmer profile
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Riding Style | ATV |
| Tire Size | 24x10R11 |
| Width | 10" |
| Construction | R (Radial) |
| Tire Diameter | 24" |
| Tread Depth | 23/32" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 11" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Units | Each |
| Mounting Position | Rear |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Tread Pattern/Model | Bighorn 2.0 |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 10"
Tires: Rim Diameter 11"
Tires: Construction R (Radial)
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless