Camshaft - EV31 - Evolution Big twin
Features
- Capable of 6000+ rpm with stock springs and no valve float
- Timing set for superchargers or big-inch motors with 10.5+ compression ratio
- Super power for supercharged engines
- Made in the USA
- Must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
Specs
| Application | Intake |
| Exhaust Lift at TDC | 0.122" |
| Grind | EV31 |
| Intake Close | 46° |
| Intake Lift at TDC | 0.133" |
| Intake Lobe Centerline | 108° |
| Riding Style | Street |
| Intake Duration | 236° |
| Intake Lift | 0.495" |
| Exhaust Close | 8° |
| Intake Open | 10° |
| Exhaust Duration | 240° |
| Exhaust Open | 52° |
| Product Name | Cam |
| Type | Chain |
| Units | Each |
| Exhaust Lift | 0.495" |
| Exhaust Lobe Centerline | 112° |
Product Videos
Custom Field
Type Chain