V2 Grind Cams - Evolution - XL
Features
- Cams run to 6500 rpm with stock hydraulic lifters; recommend solids not be installed
- Stock base circle sizes allow the use of stock pushrods
- V2 and N2 are bolt-in cams for stock applications designed for up to 6000 rpm
- Made in the U.S.A.
Specs
| Intake Open | 22° |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Lift | 0.440" |
| Application | Intake |
| Exhaust Close | 18° |
| Intake Close | 38° |
| Intake Lobe Centerline | 98° |
| Product Name | Cam Kit |
| Exhaust Lobe Centerline | 104° |
| Exhaust Open | 46° |
| Intake Duration | 240° |
| Type | Gear |
| Intake Lift at TDC | 0.180" |
| Exhaust Duration | 244° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.155" |
| Grind | V2 |
| Intake Lift | 0.465" |
| Units | 4 Pack |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986 | Harley-Davidson | XL |
| 1986 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1986 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1986 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1987 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1987 | Harley-Davidson | XL |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1987 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1988 | Harley-Davidson | XL |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1988 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1989 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1989 | Harley-Davidson | XL |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1989 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1990 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1990 | Harley-Davidson | XL |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1990 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Gear