Race fit is the standard fit for off road riding, perfect for most riders using light moto gear.
Fits chest sizes ranging from 33 - 43" (84 - 110cm).
Features
- High-end hydration pack for enduro/off-road motorcycle racing and adventure, with the perfect balanced fit for any individual rider
- Bounce free No Dancing Monkey™ (NDM) 1.2 harness system that makes the pack stay put on your back even in the most gnarly terrain
- The unique elastic harness system allows tight fit but gives that extra freedom to breathe and move
- Featuring NDM Buckle: a technical buckle for a more secure closure and a better fit
- 3.0L / 100oz Elite Hydration Bladder included
- 12L of storage to keep the essentials for a day of crazy off-road riding
- Can carry an extra jacket or equipment on the two external attachment straps
- The shoulder straps and back panel are well ventilated, to improve airflow and to reduce the weight
- Water-resistant phone pocket
- Equipped with a 3.0L / 100oz Elite hydration bladder with a slider opening for easy cleaning/drying and to make it possible to put ice inside the bladder during hot conditions
- The bladder is also equipped with a smooth Plug-n-Play tube coupling for extra secure and easy handling
- Comes with two tube clips for secure attachment of the drink tube and quick access when riding
- 4 point suspension allows freedom to breathe and move
- Multi-size dual adjustment loops and adjustable padded hook-and-loop straps
- USWE helmet handsfree kit (not included) works with the tube port.
Specs
| Model | Moto |
| Product Name | Hydration Bag |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Features | Race Fit |
| Base Color | Blue |
| Capacity | 12 liter |
| Color/Finish | Blue |
| Height | 18-9/10" |
| Type | Backpack |
| Depth | 4-3/4" |
| Units | Each |
| Width | 9" |
Product Videos
Custom Field
Width 9"
Type Backpack
Base Color Blue
Color/Finish Blue