1-1/8" outer diameter center section tapers to 1" at the grip ends.
Features
- Manufactured from 1" OD x 0.120” wall seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision mitered and TIG welded
- If grip sets aren't installed, bars will be 1-1/8" shorter than listed
- These bars will not mount to normal 1” clamps found on the majority of stock and aftermarket risers
Specs
| Type/Bend | Tracker |
| Base Color | Black |
| Pullback/Sweep | 2-3/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Rise | 4-1/2" |
| End Rise | 4" |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Units | Each |
| Product Name | Handlebar |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Height | 4-1/2" |
| Width | 30" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Chromoly |
| Center Width | 5" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 30"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Chromoly