1-1/2" EZ Install Flat Top Handlebar Kit - 14" - Chrome
Features
- Revolutionary bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- Adjustable 1-1/2” collar next to handlebar controls for custom look
- CNC mandrel-bent from 1-1/2" diameter x .095" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; install handlebar wiring in minutes
- Install kits include everything needed to install the handlebars in half the time of other kits due to our design that only extends the existing clutch cable/clutch line and brake lines
- Handlebars are knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Center Width | 15" |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Height | 14" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Batwing |
| Base Color | Silver |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Rise | 14" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Width | 36" |
| Color/Finish | Chrome |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel