1-1/4" EZ Install Flat Top Handlebar - 16" - Black
Features
- Bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Bar with "squared" lower bend has additional slots to ease wire routing
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
Specs
| Width | 35" |
| Features | Internal Wiring |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 16" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Style | Sharknose |
| Base Color | Black |
| Center Width | 10-1/4" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2024 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 35"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Steel