Piston Average Weight: 395 grams
Piston Volume: 7.90 cc
Two cylinder piston kit.
Includes:
• 2x Pistons
• 2x Ring Sets
• 2x Wrist Pins
• 4x Circlips
Features
- Forged from 2618-T6 aluminum for better aligned grain flow and higher tensile strength
- Skirt coating aids in optimal break-in for performance longevity
- Accumulator groove provides additional volume for combustion pressure
Specs
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Model | JE Series |
| Stroke Length | 4.375" |
| Units | Kit |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 3.937" |
| Product Name | Piston Kit |
| Displacement | 107" |
| Piston Head Shape | Domed |
| Riding Style | Street |
| Type | Round Forged Design |
Product Videos
Custom Field
Type Round Forged Design