FLSTN requires removal of rear rack and seat rail
Features
- Driver seat with backrest has four backrest height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket; measures 7" high by 12" wide
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the U.S.A.
Specs
| Cover Material | Vinyl |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 19" |
| Features | Includes Backrest |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Decoration | Studded |
| Driver Seat Length | 16" |
| Product Name | Seat |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 15" |
| Fill Material | Foam |
| Type | Solo Seat |
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black