Power Pack - 4.500" Stroke - Water Cooled - Black Granite w/Highlights - M8
Features
- 114" to 128" big bore kit; 114" and 117" CVO to 128" big bore kit
- Bolt-in kit, case maching not required
- Forged pistons
- Includes oil pump/cam plate, pushrods with chrome covers, tappets, tappet cuffs, S&S 550 camshaft, and valve springs
- Not for 121" CVO models.
- Not for any Trike models.
- Intake/rocker cover gaskets not included.
Specs
| Bore Size | 4.250" |
| Color/Finish | Highlighted Fins |
| Product Name | Performance Kit |
| Units | Kit |
| Displacement | 128" |
| Features | Quickee Pushrods w/Chrome Covers |
| Stroke Length | 4.500" |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Riding Style | Street |
| Cam Drive Type | Gear |
| Model | Power Package |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Color/Finish Highlighted Fins