Power Pack - 4.375" Stroke - Water Cooled - Black w/Highlights - M8
Features
- Bolt-on kit
- With updated fins
- No case machining required
- Forged pistons
- Made in the USA
- Includes oil pump/cam plate, pushrods, tappets, tappet cuffs, 550 camshaft, valve springs
- Oil Pump/Cam Plate:
- Precision machined from billet aluminum
- Passage plugs removable for servicing
- Independent scavenge sections for flywheel cavity and camchest
- Debris screens in both scavenge pickups
- Magnet in camchest to help to stop debris from entering oil pump
- 44% flow increase on supply side and 58% flow increase on scavenge side
- Pressure relief valve is adjustable with unit installed in engine
- Pushrods:
- Quickee pushrods
- Tappets:
- Hand assembled to exacting tolerances
- Reduced valve train noise from start up to shut down
- Close tolerances for low leak down rates
- Tappet Cuffs:
- Hard anodized black coating
- Billet aluminum construction
- Tappet stability in high lift and high rpm sitiuations
- Camshaft:
- S&S 550 camshaft - designed for big bore applications
- Valve Springs:
- Works well with camshafts up to 0.605" lift
- High performance conical single wire spring
- Includes top collars, keepers, valve seals and bottom collars
- Not for any Trike models.
- Intake/rocker cover gaskets not included.
Specs
| Features | Quickee Pushrods w/Chrome Covers |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 11.1:1 |
| Riding Style | Street |
| Model | Power Package |
| Type | Big Bore |
| Color/Finish | Highlighted Fins |
| Cooling System | Water Cooled |
| Bore Size | 4.250" |
| Cam Drive Type | Gear |
| Displacement | 124" |
| Product Name | Performance Kit |
| Stroke Length | 4.375" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Big Bore
Color/Finish Highlighted Fins