Lumbar 4".
Features
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Driver's portion features GelCore™ for unsurpassed levels of comfort
- Narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the USA
- Matching luggage available sold separately.
Specs
| Stitching | Black Stitching |
| Type | One-Piece |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 9" |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Overall Seat Length | 26" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Features | without Backrest |
| Rear Seat Width | 6" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Model | Profiler™ |
| Decoration | Smooth |
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Saddlehyde™