Does not fit '23 FLHXSE/FLTRXSE.
Features
- The seat combines a Gel-Core interior and Ultra-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance.
- Ultra-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort.
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle
- Designed and made in the USA.
Specs
| Fill Material | Ultra-Foam |
| Model | Step-Up |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Carbon Fiber |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 14-3/4" |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 10-3/4" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Color/Finish Black