Piston Kit - High Compression - 80" Stock Motor - Standard
Features
- For 80" stock big twin motors
- Forged pistons for superior strength
- Piston kits include set of pistons, rings, wristpins, and clips
- Wrist pin deck height 1.270"
- Made in the U.S.A.
- Requires the use of connecting rods with a rod length of 7.440"(standard length OEM #24281-74A connecting rods); use of earlier connecting rod with rod length of 7.470" (OEM # 24281-41A) will result in a slight increase in the compression ratio of about one-halfpoint, and may also result in clearance problems (check all piston to cylinder head clearances carefully when using early style rods).
Specs
| Riding Style | Street |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 3.500" |
| Piston Material | Forged |
| Units | Kit |
| Displacement | 80" |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Type | High Compression |
| Stroke Length | 4-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Type High Compression