Handlebar - 1-1/2" Strip - 14" - Chrome - Touring
Features
- Requires special risers and clamps
- Polished welds
- Slotted for internal wiring
- Notched for electronic throttle
- Made in the USA
- Works with OEM heated grips.
Specs
| Base Color | Silver |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Type/Bend | Touring |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Width | 33-1/2" |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 5" |
| Units | Each |
| End Rise | 14" |
| Rise | 15" |
| Height | 15" |
| Center Width | 9" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 33-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel