1-1/4" Chubby® Drag Handlebar - 10" Rise
Features
- Handlebars are 25% thicker than stock
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Pre-drilled for internal wiring
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- Requires Wild 1 Metric conversion risers and top clamp for installation on metric bikes with 100 mm on-center risers
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
Specs
| Base Color | Silver |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Style | Standard |
| Type/Bend | T-Bar |
| End Rise | 9" |
| Width | 30-1/2" |
| Center Width | 8-1/2" |
| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 10" |
Product Videos
Custom Field
Width 30-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel