Not for FLHT/FLHX models.
CVO Springer Handlebars require riser adapter for use with '88-'12 Springer Softail models.
Apes and Classic Handlebars require 5-1/8" clamp for use with '18-'20 Sport Glide, '06-'20 Fat Boy, '10-'17 CVO Convertible and '13-'20 Breakout models.
Apes and Classic Handlebars require riser and clamp change for use with '18-'20 Fat Bob, '09-'20 Heritage Softail, '13-'20 Slim Softail, '02-'07 Deuce, '09-'17 Custom Softail and all Rocker models.
Features
- Handlebars are 25% thicker than stock
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- Work with hydraulic clutch, stock and most custom controls, stock risers and top clamps
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the USA
- Works with Harley-Davidson heated grips.
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models.
- Not for use with '24 Road Glide/Street Glide models.
Specs
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Satin |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Type/Bend | Springer |
| Riding Style | Street |
| Width | 36-1/2" |
| Center Width | 10-1/2" |
| End Rise | 2" |
| Features | Pre-Drilled |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Units | Each |
| Finish | Satin |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
Product Videos
Custom Field
Width 36-1/2"
Base Color Black
Finish Satin
Color/Finish Satin
Material Stainless Steel