1" Handlebar - Tracker - Black
Features
- 1" OD x .120" (3 mm) wall with seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision-mitered and TIG-welded
- For aftermarket/custom applications
- Not notched for TBW applications.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 2-1/2" |
| Type/Bend | Tracker |
| Center Width | 5" |
| Width | 30-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Material | Chromoly |
| Rise | 2-1/4" |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Width 30-1/2"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Chromoly