1" Handlebar - Tracker - Black
Features
- 1" OD x .120" (3 mm) wall with seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision-mitered and TIG-welded
- For aftermarket/custom applications
- Not notched for TBW applications.
Specs
| Width | 30" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Type/Bend | High |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 4-1/2" |
| Style | Universal |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Finish | Gloss |
| Pullback/Sweep | 2-3/4" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Center Width | 5" |
| Material | Chromoly |
Product Videos
Custom Field
Width 30"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Chromoly