Big torque and top end gains with ported heads, performance exhaust and an intake system.
Features
- Designed with Comp Cams' industry-leading technology and trademark Endurance Ramps, the Mega 8 series of performance cams covers every bike and riding style
- With reduced valve train noise and increased stability, Mega 8 cams deliver everything from broad torque bands for touring and heavy bikes, to max power and performance cams for the horsepower-hungry riders
- Constructed from billet steel
- Made in the USA
Specs
| Exhaust Open | 61° |
| Intake Close | 49° |
| Intake Lift at TDC | 0.163" |
| Intake Lift | 0.472" |
| Product Name | Camshaft |
| Exhaust Close | 12° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.139" |
| Type | Bolt-In |
| Exhaust Duration | 252° |
| Exhaust Lift | 0.472" |
| Intake Open | 18° |
| Model | 246A |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Intake Duration | 246° |
Product Videos
Custom Field
Type Bolt-In