Big torque and top end gains, with over 132+ horsepower using ported heads, performance exhasut and an intake system.
Features
- Designed with Comp Cams' industry-leading technology and trademark Endurance Ramps, the Mega 8 series of performance cams covers every bike and riding style
- With reduced valve train noise and increased stability, Mega 8 cams deliver everything from broad torque bands for touring and heavy bikes, to max power and performance cams for the horsepower-hungry riders
- Constructed from billet steel
- Made in the USA
Specs
| Exhaust Lift at TDC | 0.145" |
| Intake Lift | 0.522" |
| Type | High-Lift |
| Intake Lift at TDC | 0.172" |
| Exhaust Lift | 0.485" |
| Model | 240C |
| Intake Duration | 240° |
| Intake Open | 18° |
| Exhaust Duration | 250° |
| Intake Close | 42° |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Exhaust Close | 14° |
| Exhaust Open | 56° |
| Product Name | Camshaft |
Product Videos
Custom Field
Type High-Lift