Use of performance valve springs is not required but may result in a quieter smoother running valvetrain.
Substantial gains above 2800 rpm when compared to stock.
RPM Range: 1850-5950.
Overlap: 10.
Features
- Kit includes Reaper® camshaft, Racer Series full travel hydraulic lifters with 0.200" total travel, gasket/o-ring kit that allows installation of Feuling heavy-duty HP+ 0.0165" wall one-piece pushrods or factory one-piece pushrods, ARP® cam/crank fasteners and cam instal kit
- Made in the USA
- Due to the unstable nature of 4-valve engine design with one rocker arm activating two valve springs, Feuling recommends running one-piece pushrods over quick-install adjustable pushrods to maintain maximum cam/valve lift and reduce valvetrain harmonics and associated hydraulic lifter issues.
- Feuling fastener kit is recommended to help prevent cylinder head cracking; kit replaces the rocker shaft bolts with studs and nuts to help reduce the stress of the rocker shaft standoffs.
- Race Series lifters have a slower bleed down rate to handle steep ramped cam and heavy valvesprings, designed to increase engine RPM before valve float.
- Not for '23-'24 models with 121" VVT motors.
Specs
| Application | Exhaust |
| Exhaust Close | 6° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.100" |
| Exhaust Open | 50° |
| Intake Lobe Centerline | 99.5° |
| Units | Kit |
| Exhaust Lobe Centerline | 112° |
| Intake Duration | 207° |
| Intake Lift at TDC | 0.100" |
| Riding Style | Street |
| Grind | 465 Series |
| Intake Lift | 0.445" |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Type | Chain Drive |
| Exhaust Duration | 236° |
| Intake Close | 23° |
| Model | Race Series® |
| Exhaust Lift | 0.465" |
| Intake Open | 4° |
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive