Requires high lift/high load valve springs.
Clearances must be checked when installing this cam.
Rpm Range: 2750-6350+.
Overlap: 36.
Features
- Kit includes Reaper® camshaft, Racer Series full travel hydraulic lifters with 0.200" total travel, gasket/o-ring kit that allows installation of Feuling heavy-duty HP+ 0.0165" wall one-piece pushrods or factory one-piece pushrods, ARP® cam/crank fasteners and cam instal kit
- Made in the USA
- Due to the unstable nature of 4-valve engine design with one rocker arm activating two valve springs, Feuling recommends running one-piece pushrods over quick-install adjustable pushrods to maintain maximum cam/valve lift and reduce valvetrain harmonics and associated hydraulic lifter issues.
- Feuling fastener kit is recommended to help prevent cylinder head cracking; kit replaces the rocker shaft bolts with studs and nuts to help reduce the stress of the rocker shaft standoffs.
- Race Series lifters have a slower bleed down rate to handle steep ramped cam and heavy valvesprings, designed to increase engine RPM before valve float.
- Not for '23-'24 models with 121" VVT motors.
Specs
| Application | Exhaust |
| Exhaust Lift | 0.592" |
| Intake Lift | 0.578" |
| Intake Lobe Centerline | 97° |
| Exhaust Duration | 264° |
| Model | Race Series® |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Units | Kit |
| Exhaust Open | 68° |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Lobe Centerline | 116° |
| Intake Close | 34° |
| Intake Open | 20° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.146" |
| Intake Lift at TDC | 0.182" |
| Type | Chain Drive |
| Intake Duration | 234° |
| Exhaust Close | 16° |
| Grind | 592 Series |
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive