Will fit with standard Deluxe luggage rack and seat rail.
Features
- Will fit with standard Deluxe luggage rack (not CVO rack) and seat rail
- Built-in steel wings firmly support the entire width of the bucket
- Solo seat brings out a classic look without loss of comfort
- Top covering made of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat available separately
- Made in the U.S.A.
Specs
| Decoration | Plain |
| Type | Solo Seat |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 17" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 20" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black