Sissy Bar Pad - Short - Smooth - Solar Reflective Leather Top Stitch
Features
- Fits 9/16" x 2" Drag Specialties sissy bars and most Harley-Davidson sissy bars with a 4" I.D.
- Smooth and pillow-style pads feature automotive-grade vinyl on sides and in contact area; leather pads have solar reflective material in the contact area
- Each pad comes with two black powdercoated 12-gauge brackets and four 1/4"x20 screws
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
- Will not fit sissy bars with welded inserts.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Decoration | Smooth |
| Features | Solar Reflective |
| Material | Leather |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 2" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Product Name | Sissy Bar Pad |
| Style | Short |
| Height | 7" |
| Width | 5-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Width 5-1/2"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Leather