Explorer Seat - Lattice Stitched - Backrest - FXSB '13-'17
Features
- Saddlemen's Pro Foam is formulated to provide a perfect balance of comfort and rigidity and user compliance with integrated GelCore technology
- Split-cushion design has separated lumbar support and forward seat cushions so they compress independently, reducing tailbone pressure
- Combines show-bike quality with two-up touring comfort
- Popular LS (Lattice Double Stitch) retro styling
- Made in the USA
Specs
| Material | Saddlehyde™ |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Features | Includes Backrest |
| Type | 2-Up Seat |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Rear Seat Width | 12" |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Width | 15" |
| Model | Explorer |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Stitching | Lattice Stitched |
| Driver Seat Length | 14" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™