Explorer Seat - With Backrest - Lattice Stitched - Black - FXD
Features
- Pro-Foam unique molding process creates an element-resistant self-skinning process that seals the foam from water and enhances the seat's durability as well as comfort.
- The seat combines a Gel-Core interior and Pro-Foam that creates a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance.
- The Co-molded Gel-Core is the largest comfort advancement in motorcycle seating since the creation of the suspension.
- Rock it with Saddlemen's lattice stitch design.
- Designed and made in the USA.
Specs
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Explorer |
| Rear Seat Width | 10" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 10" |
| Overall Seat Length | 29" |
| Decoration | Lattice Stitched |
| Fill Material | GelCore™ |
| Driver Seat Length | 12" |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Features | Includes Backrest |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2014 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black