Tactical Tail Bag
Features
- Strong nylon meshing zipper teeth with black sliders equipped with large pulls for easy use with a gloved hand
- Constructed of UV-, water- and weather-resistant 1200-denier SaddleTuff™ and SaddleHyde™ panels
- Multiple oversized mounting rings around the bag help overcome unique mounting challenges
- Tech organizer is perfect for smartphones, digital cameras or MP3 players
- Six concealed, easy-to-use D-rings will not scratch the bike’s finish
- Designed to fit perfectly between the rider and tour pack
- Reflective rain cover with locking cinch cord included
- Integrated MOLLE attachment mounting option
- Exterior dimensions:15"L x 17.5" W x 11" H
- Two external zippered pockets
- Hold shape even when empty
Specs
| Base Color | Black |
| Volume | 23.8 liter |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Height | 11" |
| Mounting Style | Universal Rear Seat System |
| Riding Style | Street |
| Mounting Position | Rear |
| Width | 17-1/2" |
| Features | Universal Fitment |
| Product Name | Tail Bag |
| Depth | 15" |
| Material | 1200D SaddleTuff™ |
Product Videos
Custom Field
Width 17-1/2"
Mounting Position Rear
Base Color Black
Color/Finish Black
Material 1200D SaddleTuff™