1-1/4" Chubby® Drag Handlebar - Psycho - 8" Rise - TBW - Black
Features
- Handlebars are 25% thicker than stock
- Designed with fluid bends at precise angles for maximum comfort and control
- All bars are precision machined (not swage formed) at control mounts, providing perfect fit, form and unsurpassed look
- Pre-drilled for internal wiring
- Polished welds and diamond knurled
- All handlebars work with Throttle-By-Wire as well as cable applications
- Made in the U.S.A.
- Requires Wild 1 Metric conversion risers and top clamp for installation on metric bikes with 100 mm on-center risers
- Not for use with stock risers and handlebar clamp/gauge mount on 883C/1200C models
Specs
| Material | Steel |
| Type/Bend | T-Bar |
| Features | Pre-Drilled |
| Units | Each |
| Center Width | 8-1/2" |
| Color/Finish | Satin |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 5-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Finish | Satin |
| End Rise | 8" |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Standard |
| Width | 30-1/2" |
| Base Color | Black |
| Rise | 8" |
Product Videos
Custom Field
Width 30-1/2"
Base Color Black
Finish Satin
Color/Finish Satin
Material Steel