Piston Kit - +0.010" - S1 Buell 1200 cc
Features
- Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum strength and dependability
- Kit Includes pistons, rings, retainer clips and chrome piston pins
- Includes X-Ring package (0.062" top ring, 0.062" compression ring, and 0.158" oil ring)
- Pistons are made in the USA
Specs
| Bore Size | 3.508" |
| Piston Head Shape | Positive Dome +7.0 cc |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Type | Top End |
| Riding Style | Street |
| Displacement | 1200 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 3-13/16" |
| Color/Finish | Aluminum |
| Piston Diameter | 3.5055" |
| Units | Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
Product Videos
Custom Field
Type Top End
Color/Finish Aluminum