Piston Kit - +0.010" - XL 1200 | Buell with OEM 1200 Heads
Features
- Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum strength and dependability
- Kit Includes pistons, rings, retainer clips and chrome piston pins
- Includes X-Ring package (0.062" top ring, 0.062" compression ring, and 0.158" oil ring)
- Pistons are made in the USA
Specs
| Displacement | 1200 cc |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | Street |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 3-13/16" |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Bore Size | 3.508" |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Type | Top End |
| Color/Finish | Aluminum |
| Piston Diameter | 3.5055" |
| Piston Head Shape | Flat Top -2.8 cc |
| Units | Kit |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988 | Harley-Davidson | XL |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Top End
Color/Finish Aluminum