1" Handlebar - Window - Black
Features
- 1" OD x .120" (3 mm) wall with seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision-mitered and TIG-welded
- For aftermarket/custom applications
- Not notched for TBW applications.
Specs
| Base Color | Black |
| Rise | 6-3/4" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Pullback/Sweep | 1-1/2" |
| Type/Bend | Window |
| Units | Each |
| Height | 9" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Center Width | 5" |
| Riding Style | Street |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Material | Chromoly |
| Width | 27" |
| Product Name | Handlebar |
Product Videos
Custom Field
Width 27"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Chromoly