1" Handlebar - Keystone - Black
Features
- 1" OD x .120" (3 mm) wall with seamless 4130 chromoly tubing
- All bends are created with internal mandrels on a CNC bender to reduce flat spots in the bends
- All welded joints are precision-mitered and TIG-welded
- For aftermarket/custom applications
- Not notched for TBW applications.
Specs
| Handlebar Diameter | 1" |
| Height | 5" |
| Product Name | Handlebar |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Material | Chromoly |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Keystones |
| Center Width | 6-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 2-1/4" |
| Units | Each |
| Width | 28-1/2" |
| Base Color | Black |
| Rise | 2" |
Product Videos
Custom Field
Width 28-1/2"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Chromoly