Tailwhip Seat - Double Diamond w/ Grip Tape - Black - FL/FX '18-'23
Features
- Taking the Kickflip one step further
- Whipped-up tail increases passenger comfort and style
- Molded Marathon Foam
- BikerTec custom cover
- Highly detailed powder-coated steel carpeted base
- Family owned and operated
- Made in the USA
Specs
| Decoration | Grip Tape |
| Driver Seat Length | 17" |
| Fill Material | Marathon Foam |
| Model | Tailwhip |
| Material | BikerTec |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Rear Seat Length | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Overall Seat Length | 29" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material BikerTec