Bolt-in cams.
Smooth idle with broad torque band.
Runs best with low restriction exhausts (2200-5800 rpm) .
Can be used with stock valve springs and tappets.
Works well with carbs or fuel injection.
Features
- Manufactured with the help of a computer with cam design capabilities
- Made from alloy steel billets and heat-treated processes are utilized
- Made in the USA
- Four-gear set required for installation.
- Installer must check coil bind, valve to valve clearance and valve to piston clearance.
Specs
| Exhaust Lift | 0.510" |
| Exhaust Open | 46° |
| Intake Lift | 0.510" |
| Application | Intake |
| Riding Style | Street |
| Type | Gear Drive |
| Intake Open | 18° |
| Grind | 37 Series |
| Intake Duration | 236° |
| Units | Pair |
| Exhaust Close | 14° |
| Exhaust Duration | 240° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.148" |
| Intake Lift at TDC | 0.174" |
| Product Name | Cam Set |
| Exhaust Lobe Centerline | 106° |
| Intake Close | 38° |
| Intake Lobe Centerline | 100° |
Product Videos
Custom Field
Type Gear Drive